Rybaření
změnit řeč:
CZ DE
V blízkosti obce Lipno, 9 Km severně od města Vyšší Brod, byla zde před padesáti lety postavena, do Výšky 42 a délky 282m, hráz Lipenského jezera, díky které vzniklo 38 km dlouhá přehradní nádrž. Jezero leží ve Výšce 750m nad mořem, vodní plocha zaujímá plochu 4870 ha s největší hloubkou 20m.

Tato přehrada nebyla nikdy vypuštěna a překvapuje stále svými kapitálními úlovky. Leží na hranicích mezi Jižními Čechy, Horním Rakouskem a Německým Bavorskem, a proto je svou polohou ideálním místem pro rybářskou dovolenou.


Rybářské povolenky tzv. ‚hostovačky‘ je možno si zakoupit od 100,- Kč na den a 250,- Kč na týden. Pro nečleny ČRS jsou povolenky a s platností 24 hodin cenou cca. 450,- Kč , 48 hodin, týdenní, půl roční a roční. Děti do 15-ti let obdrží ca. 50% slevu.

Dospělí smějí chytat na dva pruty, a děti do 15-ti let na jeden. Jeden rybář si smí ponechat nanejvýše dvě ryby (kapr, štika, candát, sumec).

Rybářské povolenky obdržíte v našem penzionu!
Ceník lodě, e-motory, >

Můžete u nás pronajmout lodě, e-motory..
Ceník lodě, e-motory,>Kapr obecný
Každým rokem je nasazeno 60.000 – 70.000 kaprů s průměrnou váhou okolo 1kg a 30.000 kaprů s váhou okolo 2,4 kg. Při čemž zde byli i úlovky přes 20kg.
Minimální míra kapra činí 38cm.


Candát obecný
Nejvíce zastoupenou dravou rybou je každopádně candát, které jsou zde i přes 10 kg těžké. Množství chycených candátů za rok se pohybuje mezi 10.000 – 15.000 za rok.

Candáta je povoleno lovit od 16. 6. do 31. 12. Nejlepší sezóna pro candáty spadá na druhou polovinu června a podzimní měsíce září a říjen. Průměrná váha chyceného candáta je 1,8 kg, minimální míra candáta činí 45cm. 15 ks chycených candátů za den není žádná vzácnost. Candáta chytáme nejčastěji na položenou, na plavanou nebo přívlačí s menšími nástražními rybičkami nebo rotačními třpytky.

Velice dobrý lov je na woblery, nebo různě zabarvených ribberů a twisterů. Nejvíce žádané barvy a velikosti gumových nástražních rybiček a příslušenství si můžete zakoupit v našem penzionu. Pro lov velkých candátů je potřeba znát plynutí koryta řeky nebo se chyhtání mezi pařezy nebo v rujnách starých domů, které se ukrývají pod vodou.

Doporučujeme chytání z lodi za použití echolotu.Štika obecná
V našem Jihočeském moři, jak také nazýváme Lipenské jezero, jsou také štiky četně zastoupeny. Zde byla také ulovena světová štika o váze 24,40 kg. Každým rokem je zde uloveno mezi 4.000 – 5.000 štik s průměrnou vahou okolo 2 kg. Minimální míra štiky je 50 cm.


Okoun říční, lín obecný, mník jednovousí, bolen, sumec, pstruh
Další život v Lipenském jezeře – velcí okouni (1 – 3 kg), cejni (2 – 4 kg), líni, mníci (2 – 3 kg), boleni (5 – 7 kg), osamělí přicházejí také sumci, pstruzi duhový, pstruh potoční.

 
Rybaření je možno po celý rok, pouze lov dravých ryb (štika, candát, bolen a sumec) je na dobu od 16. 6. do 31. 12. vyhraněn. V této době se smí také chytat na nástražnou rybičku nebo třpytku.

Dobrá místa pro rybolov naleznete v okolí ostrůvků přezdívaných ‚tajvanů‘ v Hůrce u Horní Plané , které se nachází přímo naproti našeho penzionu.

Přístup k vodě je prakticky všude možný. Dno jezera vykazuje pouze mírný spád. Celý levý břeh jezera je lehce přístupný a k rybaření z břehu dobře zařízen. Pravá strana jezera je přístupná velmi obtížně. V dřívějších dobách se zde nacházela hraniční zóna. Zde můžeme ulovit kapitální úlovky štik nebo kaprů, zajisté je zde největší počet pařezů ukrytých pod vodou.

Při rybaření z loďky musíme dbát na možnost náhlou změnu počasí. Silný vítr spojený s velkými vlny přichází velice rychle a může nemile překvapit. Doporučujeme proto vyjíždět na vodu ve dvou a při zhoršení počasí raději zajet ke břehu.

Při návštěvě našeho penzionu Vás rádi budeme informovat o místech rybolovu, použití nástražných rybiček a o technikách lovení.


Další odkazy:
- ĈRS
- http://www.orso.cz/dvorak

[ zpět ]